انکودر افزایشی

قیمت انکودر افزایشی

اشتراک گذاری پست

ارسال شده توسط: نرجس هاشمی دیدگاه : 0 دیدگاه 0

انکودر افزایشی

انکودر افزایشی وسیله ای جهت  محاسبه  مقدار جابجایی ، سرعت ، جهت و  شتاب موتور  می باشد و از آن در سیستم هایی استفاده می شود که نیازمند کنترل دقیق موقعیت، سرعت و شتاب هستند. انکودر بر اساس ساخت و نوع خروجی در دو نوع کلی افزایشی یا مطلق قرار می گیرد . تفاوت  اصولی این  دو نوع  انکودر در این است که انکودر نوع مطلق علاوه بر جهت،سرعت و شتاب،  موقعیت روتور را نیز برمی گرداند  بدین  صورت که برای هر نقطه از محور یک کد منحصر بفرد تولید می کند که در صورت قطع برق مکان روتور را از دست نخواهیم داد بر خلاف انکودر نوع افزایشی که در صورت قطع برق موقعیت روتور از دست خواهد رفت. علاوه بر این خروجی انکودر نوع مطلق تعدای بیت می باشد ( بسته به رزولوشن مورد نیاز) که این بیت ها وقتی در کنار هم قرار می گیرند یک کد گری  (Gray Code) را تشکیل می دهند و با استفاده از یک مدار منطقی ساده می توان آن را به کد باینری تبدیل کرد که این مقدار باینری موقعیت محور را تعیین می کند. هر چه تعداد این بیت ها بیشتر باشد رزولوشن نیز بیشتر است .
خروجی انکودر نوع افزایشی قطاری از پالس ها می باشد،از آنجایی که تنها از روی یک پالس نمی توان جهت چرخش موتور را بدست آورد لذا نیاز است که دو پالس  تولید کنیم(پالس A  و پالس B ) که این دو پالس باهم ۹۰ درجه اختلاف فاز دارند و با توجه به اینکه لبه ی بالارونده ی کدام پالس زودتر ایجاد می شود جهت چرخش مشخص می گردد .

انکودر افزایشی

انکودر افزایشی قابل برنامه ریزی چیست؟

انواع انکودر افزایشی غیر قابل برنامه ریزی فقط می توانند در کارخانه با توجه به مشخصات درخواستی مشتری پیکربندی شوند. با این حال، اگرکاربرد برنامه تغییر کند، باانکودر افزایشی قابل

برنامه ریزی programmable) ( incremental encoder ، تنظیم برخی ویژگی های کلیدی بسیار ساده است.
علاوه بر ردیابی موقعیت، انواعانکودر افزایشی اغلب برای تعیین سرعت استفاده می شوند. موقعیت در ارتباط با نقطه شروع می تواند با شمارش تعداد پالس ها محاسبه شود و سرعت را می توان با تقسیم تعداد پالس ها با فاصله زمانی اندازه گیری شده بازیابی کرد.

برنامه نویسی انکودرهای اینکریمنتال یا افزایشی برای توزیع کنندگان، سیستم های انتگرال گیری یا سازندگان ماشین بسیار مهم است زیرا به آنها کمک می کند که موجودی ها را کاهش دهند. در حال حاضر، آنها می توانند یک سهام نسبتا کوچک از مدل های استاندارد داشته باشند و آنها را برای کاربردهای خاص بر اساس نیاز تنظیم کنند.

Pulses per revolution (PPR):

میزان پالس در هر دور (PPR):
انکودر افزایشی چرخشی مقدار مشخصی از پالس در هر دور را تولید می کند. هر چه زاویه بین هر پالس بالاتر از این تعداد PPR، کوچکتر است. این تعداد PPR برای انکودرهای افزایشی عادی ثابت شده است.انکودر افزایشی قابل برنامه ریزی می توانند این مقدار را به یک عدد مورد نظر با تغییر نرم افزار تنظیم کنند.

انکودر افزایشی

جهت انتخاب یک اینکودر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1- درجه حفاظت یا همان ip (ip54، ip60 ،ip65 ، ip67)
2- قابلیت تنظیم درجه پالس از 90 تا 180 درجه
3- تحمل رنج دام جهت کارکرد در محیط های مختلف از °40- تا °100
4- دقت در سرعت بالای چرخش (rpm)
5- استاندارهای اروپایی و امریکایی از قبیل (ul,vde,CE,CSA)
6- ویبریشن پروف (VIBRATION PROOF) یا شوکهای الکتریکی درمحیط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *