انواع فلومتر لوله پيتوت

انواع فلومتر لوله پیتوت

اشتراک گذاری پست

ارسال شده توسط: نرجس هاشمی دیدگاه : 0 دیدگاه 0

انواع فلومتر لوله پيتوت 

انواع فلومتر لوله پيتوت : در بين ساير اجزاء اوليه اندازه‌گيري جريان، از قدمت بيشتري برخوردار بوده و بطور كلي مي‌توان گفت كه يكي از اولين اجزايي است كه جهت اندازه­گيري جريان توسعه يافته است. اين لوله شامل يك كاوشگر سيلندري مي‌باشد كه در داخل لوله در مسير  جريان سيال قرار مي­گيرد.

نحوه عملکرد انواع فلومتر لوله پیتوت

لوله پیتوت

انواع فلومتر لوله پیتوت

فروش فلومتر لوله پیتوت برای اندازه­گیری سرعت سیال

انواع فلومتر لوله پیتوت

نحوه عملکرد لوله پیتوت برای اندازه­گیری جریان سیال

 

در اين دستگاه ميزان سرعت سيال تبديل به يك فشار برخورد (تصادم) گشته و اختلاف بين فشار استاتيكي و اين فشار برخورد مقياسي براي ميزان جريان مي‌باشد.

انواع فلومتر لوله پیتوت

يك مانع در مسير جريان

با توجه به شکل بالا فرض می­شود كه جسمي در مسير جريان براي ايجاد اختلال در حركت آن قرار گرفته باشد. حال با نزديك شدن سيال به اين جسم از سرعت آن كاسته شده و به محض برخورد با آن سرعت سيال برابر صفر مي‌گردد. اين كاهش سرعت و نهايتاً از بين رفتن آن موجب ازدياد فشار استاتيكي مي‌شود كه بر اساس رابطه برنولي به شرح زير بيان مي‌شود.

در اين رابطه  به ترتيب فشار استاتيكي، سرعت و چگالي را در نقطه‌اي قبل از مانع موجود در مسير سيال و  به ترتيب فشار استاتيكي، سرعت و چگالي سيال تحت جريان را درنقطه‌اي در نزديكي مانع موجود تشكيل مي‌دهند. در نقطه­ی برخورد، سرعت سيال يعني 2V برابر صفر بوده و با بياني ديگر در اين نقطه فشار ديناميكي تبديل به فشار استاتيكي گشته و به صورت 2P بيان مي‌شود.

اين فشار جديد كه به عنوان فشار كل شناخته مي‌شود شامل فشار معمول استاتيكي و فشاري مي‌باشد كه در نتيجه تبديل انرژي ديناميكي به استاتيكي به وجود آمده است. بنابراين فرض بر اينكه سيال تحت جريان ايده­آل و تراكم ناپذير باشد خواهيم داشت:

V2=0

حال با توجه به اين مقادير معادله تعادل انرژي فوق الذكر به شرح زير خلاصه گشته و سرعت سيال در نقطه‌اي قبل از مانع بدست مي‌آيد.

انواع فلومتر لوله پیتوت

اجزا و نحوه عملکرد انواع فلومتر لوله پیتوت

حال چنانچه مانع فوق بوسيله لوله‌اي با يك ورودي كوچك و در مقابل جريان سيال جانشين شود و به يك سيستم اندازه‌گيري اختلاف فشار متصل گردد،‌از آنجائي­كه جريان سيال متوقف مي‌گردد فشار استاتيكي جديدي بوجود مي‌آيد. اين فشار كه بوسيله سيستم اندازه گيري اختلاف فشار موجود حس و نشان داده مي‌شود فشار برخورد مي‌باشد. اين فشار همان فشار 2P است كه در رابطه فوق الذكر بيان گرديده است. فشار استاتيكي 1P در فاصله كوتاهي از اين جزء جريان كسب شده است و با اندازه‌گيري اختلاف فشار (1P- 2P)، سرعت سيال با در دست داشتن چگالي آن محاسبه مي‌شود. مع­ذلك خيلي راحت­تر مي‌باشد كه فشار استاتيكي  1P بجاي اينكه در نقطه‌اي از خط اصلي و مطابق شكل فوق الذكر مورد سنجش قرار گيرد در نقطه‌اي بر روي لوله موجود اندازه گيري و براي دستيابي به سرعت سيال و نهايتاً ميزان جريان مورد استفاده قرار گيرد. از اينرو امروزه لوله‌هاي پيتوت استاندارد كه شامل دو لوله هم مركز داخلي و خارجي مي‌باشد براي اندازه گيري ميزان جريان طراحي و ساخته مي‌شوند. در اين طراحي به ترتيب لوله‌هاي هم مركز داخلي و خارجي موظف به انتقال فشار برخورد و فشار استاتيكي به جزء اندازه گيري اختلاف فشار مي باشند.

انواع فلومتر لوله پیتوت

 

نحوه اندازه­گیری جریان با لوله­ی پیتوت

 

انواع فلومتر لوله پیتوت

اندازه­گیری انواع فشار با لوله­ ی پیتوت

انواع فلومتر لوله پیتوت

 اصول محاسبه مقدار جريان با استفاده از نحوه عملکرد فلومتر لوله پيتوت

انواع فلومتر لوله پیتوت

دو نمونه از جزء پيتوت جهت اندازه گيري ميزان جريان

در اين دو نمونه فشار استاتيكي از طريق سوراخ­هاي پيش­بيني شده و عمود بر جهت جريان سيال به جزء اندازه­گيري اختلاف فشار انتقال مي­يابد. لازم به تذكر است كه سوراخ­هاي انتقال فشار برخورد و فشار استاتيكي در اجزاء پيتوت بسيار كوچك بوده و در سيالات حامل اجسام شناور يا رسوب­كننده به سرعت مسدود مي‌شوند. از اينرو كاربرد آن فقط در مورد مايعات و گازهاي تميز و عاري از هرگونه آلودگي پيشنهاد مي‌شود. در مقابل اين محدوديت لوله‌هاي پيتوت بسادگي قابل نصب بوده و حتي در پروسس­هاي تحت عمل مي‌توانند بدون اينكه نيازي به قطع پروسس باشد عمل كنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *