آنالایزر دی اکسید کربن

انواع آنالایزر دی اکسید کربن

آنالایزر دی اکسید کربن

آنالایزر دی اکسید کربن

آنالایزر دی اکسید کربن: برای اندازه­گیری خواص شیمیایی و فیزیکی سیالات فرآیندی به کار می­روند و از لحاظ عملکرد به دو دسته online و offline تقسیم می­شوند. دستگاه­های online معمولا در واحد و نزدیک به منبع و یا دستگاهی که ماده را تولید می­کند قرار دارد.

این دستگاه ها عمدتا به صورت پیوسته کمیت موردنظر را اندازه گیری می­کنند و اطلاعات حاصله توسط یک ترانسدیوسر به اتاق کنترل جهت رویت اپراتور انتقال می­یابد.

دستگاه های offline به دلایلی از جمله حساس بودن، قیمت بالا، عدم لزوم به استفاده مکرر نیاز به مراحل کاربردی خاص و بعضا نیاز به شرایط آزمایشگاهی می بایست در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار گیرند.

به طور کلی انالایزرها از دو بخش مناسب سازی نمونه و اندازه گیری اصلی تشکیل شده­اند.

در بخش مناسب سازی نمونه پارامترهایی از جمله دما، فشار و دبی نمونه تنظیم می­گردند. نمونه مناسب سازی شده سپس به بخش اندازه گیری اصلی انتقال یافته و در انجا اندازه گیری موردنظر انجام می­شود.

نمونه ای از آنالایزر دی اکسید کربن

آنالایزر دی اکسید کربن

آنالایزر دی­ اکسید کربن (co2 analyzer)

این نوع آنالایزر ساخت شرکت مایاک Maihak و دارای مدل S720EX از آنالایزرهای سری S700 می باشد. سمپل گاز مورد نظر از قسمت داخلی سل اندازه گیر عبور می کند و توسط اشعه مادون قرمز مقدار گاز اندازه گیری می شود. این نوع آنالایزر برای استفاده در محفظه بسته طراحی شده به همین خاطر درون کابینت و در قسمت بالایی روی دیواره عقب نصب شده تا از تاثیر مستقیم خورشید، باد و باران در امان باشد. اینگونه عوامل می توانند باعث اسیب دیدگی دستگاه و پایین اوردن دقت اندازه گیری شوند.

دستگاه باید در دمای کار مناسب و (zone 0) میزان رطوبت بین 0-90 درصد در دمای 20درجه سانتی گراد و دور از هرگونه لرزش باشد و همچنین دستگاه باید به صورت افقی نصب شود و از شیب دادن به دستگاه باید جلوگیری شود.

آنالایزر از سه قسمت مختلف تشکیل شده است.

قسمت سل اندازه گیر و بردهای الکتریکی،

صفحه کلید و صفخه نمایشگر

لوله های سمپل ورودی و خروجی به سل

در ضمن در ورودی سمپل رگولاتور، فیلتر و فلومتر تعبیه شده است.

جهت کالیبراسیون و تست دستگاه از یک سیلندر گاز استاندارد با غلظت 5/2 درصدی دی اکسید کربن استفاده می­شود. واحد اندازه گیری در این دستگاه درصد می­باشد. در مواقع روشن نمودن که پس از مدتی خاموش بوده دستگاه نیاز به کالیبراسیون جدید دارد که این گاز استاندارد از طریق خط گاز مستقل وارد دستگاه می­شود و مقدار استاندارد نمایش داده می­شود و اگر مقدار استاندارد نبود توسط صفحه کلید مقدار غلظت گاز تصحیح و ثبت می­شود.

آنالایزر دی اکسید کربن

اشتراک گذاری پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *